0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / İslam / Tasavvuf - Mezhepler - Tarikatlar / Modernleşme Sürecinde Mevleviler ve Jön Türkler

%34
Modernleşme Sürecinde Mevleviler ve Jön Türkler

Modernleşme Sürecinde Mevleviler ve Jön Türkler

Yazar: Ahmet Cahid Haksever

Kategori: Tasavvuf - Mezhepler - Tarikatlar

Yayınevi: H Yayınları

Stok: 0

25 ₺

16.5 ₺

KİTAP HAKKINDA

Türklerin siyasi, sosyal ve kültürel hayatında önemli bir yere sahip olan tarikatlar, özellikle son yüzyılda hız kazanan devleti kurtarma projelerinde etkin yer almışlardır. Daha ziyade edebiyatçıların ve sanatçıların rağbet ettiği Mevlevîlik, Saray'la, Jön Türkler ve devamı gruplarla ilişkileri bakımından kendine özgü bir yere sahiptir.

Mevlevîliğin temsilcilerinin yaklaşık yüz elli yıllık süreçte modernleşme karşısındaki tutumları, Jön Türklere ilişleri, Jön Türklerin sufileri yanlarına çekme teşebbüsleri ve Saray'ın şeyhlere uyguladığı siyaset üzerine araştırmalar, devlet tekke ilişkilerine dair çalışmalara katkı sağlamanın yanında, yakın tarihimize de farklı bir bakış açısı sunacaktır.

Modernleşme, sadece Osmanlı'nın değil, cumhuriyet Türkiye'sinin de sürekli bir doğum ağrısıdır ve cumhuriyet döneminde uygulamaya konan çoğu ilke ve reformların fikri planda kaynağı Jön Türkler'e ulaşmaktadır. Cumhuriyet dönemi uygulamalarının temelleri araştırıp bu dönemde tarikatların konumunu ortaya koymak, modernleşme ve tasavvufi ekoller konusundaki çalışmalara katkı sağlamanın yanında, günümüze de ışık tutacaktır.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 248
Yayın Tarihi:
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786054042098
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : Belirtilmemiş
Boyut : 14cm x20cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-04-17

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR