0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Tarih / Osmanlı Tarihi / Osmanlı Beyliği'nin Kuruluşu

%30
Osmanlı Beyliği'nin Kuruluşu

Osmanlı Beyliği'nin Kuruluşu

Yazar: Osman Gümüşçü

Kategori: Osmanlı Tarihi

Yayınevi: Yeditepe Akademi

Stok: 8

250 ₺

175 ₺

KİTAP HAKKINDA

. Yüz yılı aşkın bir süredir devam eden Osmanlı kuruluş tartışması, yapılan çalışma ve araştırmaların artması yanında, yeni düşünce ve paradigmaların da etkisiyle günümüzde hatırı sayılır bir toplama ulaşmıştır. Hatta bir kısmı arşiv belgesi olan bazı yeni bilgi-bulguların ortaya çıkmasıyla, bahsedilen literatür, yaşanan artışla birlikte daha girift bir hal almış ve hala genel geçer kabullere varılamadığından, daha uzunca süre devam edecek gibi durmaktadır.

Yapılan araştırmalarda Osmanlı’yı ortaya çıkaran sebepler bir yana, genel hatlarıyla şimdiye kadar hazırlanan kuruluş çalışmalarının genel görüntüsüne bakıldığında, büyük çoğunluğu itibariyle, İnalcık’ın da vurguladığı Latince bir deyişle formüle edilen “primus inter pares/eşitler arasında birinci” olmak gerçekliğini açıklamak yerine, tersine çoğunlukla genel manzarayı tasvir eder niteliktedir. Hal böyle olunca, eşit şartlara sahiplerden birinci çıkanın, bu işi nasıl başardığı sorusu halen cevapsızdır.

Osmanlı’da diğerlerinin hiçbirisinde bulunmayan nitelikler veya üstünlükler var mıydı? Osmanlı beyliği eşitler arasındayken nasıl birinci oldu? Acaba, Osman Bey attığı her adımda, yaptığı her girişimde sadece “şansı yaver giden” bir aşiret/boy beyi miydi? Yoksa, doğuştan getirdiği bazı üstün nitelikleri yanında, aile ve çevreden aldığı iyi bir eğitim süreci sonunda, niteliklerini daha da ileriye taşıyan, “karizmatik bir lider” miydi? Bu süreçte başka faktörler etkili olmuş muydu? Mümkün olduğunca geniş bir literatür ve bütüncül bir bakış açısıyla hazırlanan bu kitapta, bahsedilen soruların cevaplarını bulacaksınız.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 528
Yayın Tarihi: 2022
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786258396935
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 13.5cm x21cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-04-17

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR