0
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

SEPETİM
0

Anasayfa / Arastirma - Tarih / Tarih / Osmanli Tarihi / Harp Raporlarına Göre Osmanlı Ordusu Filistin ve Suriye'den Nasıl Geri Çekildi?

Harp Raporlarına Göre Osmanlı Ordusu Filistin ve Suriye'den Nasıl Geri Çekildi?

Enes Demir

Osmanli Tarihi

%27

Hiperlink Yayınları

Stok : 1

Etiket Fiyatı

360 ₺

Satış Fiyatı

262.8 ₺

Adet

KİTAP HAKKINDA

“Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği ve menfaatleri, Yakındoğu/Güney coğrafyamızda yaşanan gelişmelere uzak kalmaktan değil; bizâtihi 100 seneyi aşkın süredir başlatılan ve hala devam eden muhtelif projelere karşı panzehir politikalar üretmekten geçmektedir.” Tarihçi Enes Demir

Birinci Dünya Savaşı sebepleri, cereyanı ve sonuçlarıyla bugüne kadar etkileri hala hissedilen mühim bir hadise idi. Şüphesiz bu savaş, birçok imparatorluğun ve devletin geleceğini tayin edecek mahiyette kritik sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Savaşta yer alan fakat mağlup ayrılan Osmanlı Devleti için bu savaşın kaybına zemin hazırlayan önemli etkenlerden biri Filistin/Suriye Cephesi’nde yaşanan gelişmelerdi. Özellikle 19-21 Eylül 1918 tarihinde Filistin’deki vuku bulan Nablus/Meggido Harbi’nde 8’inci Ordu başta olmak üzere 7’nci ve 4’üncü Osmanlı Ordularının ağır bir yenilgi alarak geri çekilmek zorunda kalması tüm bölgenin kaybedilmesine yol açmıştır. Bölgenin tamamen elden çıkmasıyla savaş sonrasında ortaya çıkan ve etkileri günümüze kadar hala farklı şekillerde devam eden sorunların anlaşılabilmesi ve bunlara dair çözüm üretilebilmesi için bu meselenin layıkıyla tespit edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda;

Kanal Cephesi’nin açılması Alman projesi miydi?

Filistin Cephesi’nde İngiliz ilerleyişini hızlandıran en önemli olay neydi?

İngiliz/Siyonist ortak aklının bölgeye yönelik projeleri nasıl uygulamaya konulmuştu?

Başkumandan Enver Paşa’nın Filistin ve Suriye’ye dair emirleri neydi?

Kudüs, Şam ve Halep nasıl kaybedildi?

Üç Osmanlı Ordusu Nablus Harbi’nde nasıl yenilmişti?

Osmanlı Ordusunu, 35 günde 700 km çekilmeye mecbur eden etken neydi?

Mustafa Kemal Paşa’nın ordusunu Filistin ve Suriye’den geri çekmesinde hiç bilinmeyen detaylar neydi?

Mondros Ateşkesi imzalandığı sırada Mustafa Kemal Paşa idaresindeki Osmanlı Ordusunun bulunduğu en ileri savunma hattı nerelerdi?

Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası elinizdeki bu kitapta yer alan ve birçoğu ilk kez ortaya çıkan arşiv belgeleriyle Tarihçi Yazar Enes Demir’in kaleminden sizlerle buluşuyor.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 360
Yayın Tarihi: 2019
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786052813959
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : Belirtilmemiş
Boyut : 14 x 21 cm
Dil:Türkçe
Güncellenme tarihi: 2022-10-24

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR