0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Tarih / Osmanlı Tarihi / Emperyalizm, Evanjelizm ve Osmanlı Ermenileri

%38
Emperyalizm, Evanjelizm ve Osmanlı Ermenileri

Emperyalizm, Evanjelizm ve Osmanlı Ermenileri

Yazar: Jeremy Salt

Kategori: Osmanlı Tarihi

Yayınevi: Tarih ve Kuram Yayınevi

Stok: 1

80 ₺

49.6 ₺

KİTAP HAKKINDA

Kitap kuşkusuz Ermeniler hakkındadır, fakat aynı zamanda çıkarları ve müdahaleleri nedeniyle, on dokuzuncu yüzyılın son çeyreğinde Ermeni sorununun ortaya çıkmasında payı olan diplomatlar, misyonerler ve siyasetçiler hakkındadır. Öte yandan kamuoyu hakkındadır, özellikle Osmanlıların gidişatı ile ilgili tartışmaların içine katılan dinsel ve ırksal önyargılar hakkındadır. Türklere, Türk ve Müslüman olarak acımasızca yüklenen suçlara inanan dinsel ve ırksal yargı kalıpları incelenmiştir.

Ermeniler ya da Ermeni yanlısı eleştirmenler beni gerçekleri örtbas etmekle, Osmanlı emperyalizmine arka çıkmakla, yani gerçekleri etrafa yayarak insanları aldatmakla, ırkçılıkla, hatta Türkçe şovenliği (bu eleştirmen keşke Türkçemin çok zayıf olduğunu bilseydi) ile suçladılar. Karşı taraftan ise daha yapıcı eleştiriler, bazen övgüler geldi.

Uzmanların bu çalışmayı önemli bulacaklarını umuyorum, fakat bu kitabı yazarken genel bir okuyucu kitlesini de göz önünde tuttum. Ermenilerin Birinci Dünya Savaşı sırasındaki trajik kaderi hakkında çok şey yazılmıştır, ama Ermeni tarihinin bundan önceki dönemi hakkında pek fazla inceleme yoktur; o nedenle, tarihe ilgi duyan herkesin bu konuyu ilginç bulabileceğine inanıyorum.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 216
Yayın Tarihi: 2015
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786059833028
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 15cm x23cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-04-17

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR