0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Müzik / Genel Kavramlar, Kuram ve Tarihçe / Türklerde Ezan ve Sala Musikisi Uygulamaları

%40
Türklerde Ezan ve Sala Musikisi Uygulamaları

Türklerde Ezan ve Sala Musikisi Uygulamaları

Yazar: Uğur Alkan

Kategori: Genel Kavramlar, Kuram ve Tarihçe

Yayınevi: Parafiks Yayınevi

Stok: 0

18.52 ₺

11.11 ₺

KİTAP HAKKINDA

Türklerde gerek bireyler nezdinde gerekse devlet düzeyinde İslamiyet ile buluşması elbette hayatın her aşamasında, doğal olarak gelenekleri ve görenekleri etkisi altına almıştır. Bu etkilenmeden en güçlü payı müskinin aldığı söylenebilir. Türklerin güçlü musikilerinin olduğu Çin, Moğol, Rus ve Türk kaynaklarında açıkça ifade edilmektedir.

Bu musiki içerisinde devlet ve halk tabanlı iki ayrı tür olduğu ,her iki türünde kendi alt katmanlarını oluşturduğu bilinmektedir. Devlet elinde gelişen Musikinin han, Kağan yani Hun döneminden Osmanlı’ya nevbet tabıl ve mehter aracılığı ile aktarıldığı ve bu aktarımın güçlü bir Mevlevi musikisi ile Türk Sanat/Saray musikisi ve Türk Din musikisini oluşturduğu, halk elindeki musikinin deyiş ve nefesler aracılığı ile dergahlarda da Halk musikisi ve tasavvuf musikisini oluşturduğu anlaşılmaktadır.

Tüm bu gelişmeler içerisinde konumuz ile doğrudan bağlantısı olan Türk Din musikisinin konuları arasında yer alan cami musikisinin yeri hem Türkler için, hem de İslam inancı için çok özel bir konumda bulunmaktadır.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 203
Yayın Tarihi: 2015
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786059036399
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 14cm x20cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-04-17

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR