0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Tarih / Diğer / Selçuklular Zamanında Divan Teşkilatı

%35
Selçuklular Zamanında Divan Teşkilatı

Selçuklular Zamanında Divan Teşkilatı

Yazar: Erdoğan Merçil

Kategori: Diğer

Yayınevi: Bilge Kültür Sanat

Stok: 0

85 ₺

55.25 ₺

KİTAP HAKKINDA

Bu eserde Büyük Selçuklu, Türkiye Selçukluları ve Kirman Selçuklu devletlerinin hakim olduğu topraklarda idari teşkilatlarının nasıl çalıştığı gözden geçirilmektedir. İdari teşkilat genelde iki kısımdan oluşmaktadır Merkez divanları, Taşra divanları. Merkezde Büyük Divan’a bağlı ikinci derecede dört divan bulunmaktadır. Merkez divanının bugünkü Bakanlar Kurulu’nu, ikinci derecedeki divanların ise bakanlıkları temsil ettiği kabul edilmektedir. Ayrıca ikinci derecedeki divanların, tespit edilebilen başkanlarının listeleri de bu eserde yer almaktadır. Devlet yönetiminde Divan-ı Berid, Divan-ı Mezalim ve Müsadere Divanı gibi başka divanlar da bulunmaktadır. Selçuklu hatunlarının da divanları vardır.

Eyalet divanı melikler ve valiler tarafından idare edildiği gibi, amidler de söz konusu divana başkanlık yapabilmektedirler. Eyalet yönetiminde ayrıca reis ve şahneler de görev yapmaktadır. Bu görevliler için de listeler düzenlenmiştir.

Bu eserin, Osmanlı Devleti’ne temel teşkil eden, Selçuklu idarî teşkilatının nasıl işlediğini merak edenler ve tarih öğrencileri için önemli bir araştırma olacağı ümidindeyiz.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 232
Yayın Tarihi: 4-2015
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786054921706
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 14cm x22cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-07-23

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR