0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Tarih / Araştırma - İnceleme / Kurtarılmış Ada Kıbrıs - 1974 Barış Harekatı

%18
Kurtarılmış Ada Kıbrıs - 1974 Barış Harekatı

Kurtarılmış Ada Kıbrıs - 1974 Barış Harekatı

Yazar: Şinasi Can

Kategori: Araştırma - İnceleme

Yayınevi: Akademisyen Kitabevi

Stok: 4

360 ₺

295.2 ₺

KİTAP HAKKINDA

Kıbrıs Barış Harekatı'na fiilen katıldığınız, 28. Tümen 61. Piyade Alay Komutanı olarak Alayın yakın tarihçesine ışık tutacak gerçekleri yansıtan bu değerli eserinizi hazırlamaktaki gayretlerinizin yakın şahidi olarak takdir etmemek mümkün değil. Alayın bu yakın tarihçesi genç nesillere örnek olacaktır. Size sağlıklı ömürler diler, böyle bir eseri yazdığınız için canı gönülden kutlarım.

- Fuat Avcı, Korg. (E)

61. Piyade Alayı Komutanı Kurmay Albay (E) Şinasi Can'ın, bilfiil katıldığı 1974 Kıbrıs Barış Harekatını detayları ile 40 yıl sonra yazarak hafızalarımızı yenilemeye çalışmış. Okudukça çok güç arazi ve iklim şartlarının içerisinde elde edilen zarefin büyüklüğünü takdir etmemek imkansız.

Kırıkkale'den karayolu ile Mersin - Taşucu'na intikal edip helikopterlerle taşınarak Beşparmak Dağları'nın güneyine indikten sonra dağa kamyonlarla tırmanıp kuzey istikametine, yani denize doğru taarruzla Girne bölgesini batıya doğru genişleterek çıkarma birliklerini rahatlatmıştır. İkinci Harekat'ta da Ercan Havalimanı'ndan sonra bugünkü güney sınırının Dikalya'ya kadar olan bölümünü elde ederek Barış Harekatı'nda çok başarılı muharebelere imza atmıştır.

61. Piyade Alayı 40 yıldır aynı mevzilerde Kuzey Kıbrıs'ı beklemektedir.

Şehitlerine Tanrı'dan rahmet dilerken gazilerini bu üstün hizmetlerinden dolayı kutlarım. 

- Güngör Cebecioğlu, Tümg. (E)

Emekli Kurmay Albay Şinasi Can'ın, kırk yıllık özel ve titiz bir çabayla büyük emekler vererek hazırladığı bu kitap, hem kapsam açısından bir başvuru kitabı, hem de komuta ettiği 61. Motorlu Piyade Alayı'nın tarihçesini de ihtiva etmesi nedeniyle emsalleri arasında tek örnek. Komutanımın hatıraları da, Kıbrıs Barış Harekatı'na güçlü bir ışık tutuyor.

- Taufun Uzun, Kur. Alb. (E)

Sözlere sığdırması zor duygular içinde okuyup elimden geldiğince redakte etmeye çalıştığım canım babacığımın bu eşsiz eserinin yaşayan tarihe önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Gönlüm isterdi ki, yanı başımızda yaşayan bunca mezalim hiç olmasaydı, 500 kadar vatan evladı bu savaşta hiç ölmeseydi. Erinden generaline harekata katılan tüm gazilerimize; şehitlerimizin ölmez anılarına sonsuz saygılarımla...

- Prof. Dr. Alp Can

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 405
Yayın Tarihi: 2014
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786059942171
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 16cm x24cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-08-28

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR