0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Tarih / Araştırma - İnceleme / Ermeni Tehcirinde Konya

%37
Ermeni Tehcirinde Konya

Ermeni Tehcirinde Konya

Yazar: Ramazan Tosun

Kategori: Araştırma - İnceleme

Yayınevi: Palet Yayınları

Stok: 7

50 ₺

31.5 ₺

KİTAP HAKKINDA

Yüzlerce yıl Türk idareleri altında barış içinde yaşayan Ermeniler, büyük devletlerin emperyalist politikalarının sonucu olarak 19. Yüzyılın sonlarından itibaren Osmanlı Devleti’nde problem oluşturmaya başlamışlardır. Sun’î bir çaba ile bağımsızlık macerasına kapılıp hem kendi huzurlarını bozmuşlar hem de yaşadıkları devlet için asayiş ve güvenlik meselesi haline gelmişlerdir.

Osmanlı Devleti’nin düşmanlarıyla işbirliği yapıp ülke içinde ayaklanma çıkartıp masum insanlara yönelik katliama girişince, devlet hem kendi kamu güvenliğini hem de Ermenilerin güvenliğini sağlamak için birtakım önlemler almıştır. Bu çerçevede Ermenileri ülkenin güneyine sevk etmiştir.

Sevk bölgesi ve güzergahı olarak önemli merkezlerden birisi de Konya’dır. Yazar Prof.Dr. Ramazan Tosun, Ermenilerin sevk ve iskan edilmelerinin 100.yılında Konya’daki Ermeni hareketliliğini ortaya koymakla önemli bir boşluğu doldurmuştur. Konya’ya gelen Ermenilerin sayısı, yaşayışları ve buradan daha güneye intikallerine yönelik ortaya çıkarılan bulgular son derece önemlidir. Çalışmada özellikle mahallî bir bölge olarak Konya’daki Ermeni hareketliliğinin ortaya koymasıyla önemli bir boşluğu doldurduğu düşünülmektedir.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 144
Yayın Tarihi: 2015
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786055262792
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 14cm x22cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-04-17

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR