0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Politika Siyaset / Araştırma-İnceleme / CIA Tarihi, 1947-2022

%37
CIA Tarihi, 1947-2022

CIA Tarihi, 1947-2022

Yazar: Rhodri Jeffreys-Jones

Kategori: Araştırma-İnceleme

Yayınevi: Kronik Kitap

Stok: 98

150 ₺

94.5 ₺

KİTAP HAKKINDA

KARANLIK VE SORUNLARLA DOLU BİR TARİHE YAPILAN DERİN BİR DALIŞ: CIA TARİHİ


“Amerikan istihbarat servisinin aydınlatıcı ve aynı zamanda rahatsız edici tarihi.” Kirkus Reviews

“Merkezi İstihbarat Teşkilatının kısa ve öz tarihini içeren bu kitapta, Teşkilatın en büyük başarılarının ve uğradığı en büyük felaketlerin hemen hemen tamamı konu ediliyor. Yazar kitapta aktardığı çok sayıda ilginç olayla, Teşkilat hakkında oldukça derine uzanan bilgiler sağlıyor.” The Guardian


Amerikan dış istihbarat servisi CIA, kurulduğu günden bu yana romanlardan filmlere, haberlerden muhtelif olaylar etrafında şekillendirilen komplo teorilerine kadar günümüzün güncel siyaseti, askerî ve siyasi gündemi içerisinde kendisinden mutlaka bahsedilen bir istihbarat örgütü olmayı sürdürüyor. Yazar Rhodri Jeffreys-Jones CIA’in perde arkasında kalmış hikâyesini keşfe çıkıyor: CIA’in kuruluşundan günümüze hangi ülkeler üzerinde ne tür istihbarat ve analiz çalışmaları yürüttüğünü, bu faaliyetlerin değerini ve önemini, teşkilatın ne gibi kirli hileler kullandığını ve bunların yol açtığı sonuçları açık ve cesur bir şekilde anlatıyor.
Teşkilatın birbirinden farklı, belirgin dönemlerinin sıralı bir anlatım ve tarafsız bir perspektif ile aktarıldığı CIA Tarihi, Küba’daki Domuzlar Körfezi baskınından teşkilatın Vietnam Savaşı sırasında üstlendiği görevlere, SSCB’ye karşı yürütülen espiyonaj faaliyetlerinden 11 Eylül saldırılarına, terörle savaş döneminden Irak’taki kitle imha silahları kandırmacasına ve Usame bin Ladin’in öldürülmesine kadar geniş bir zemin üzerinden Amerikan Gizli Servisini ele alıyor. Ayrıca CIA tarafından çeşitli amaçlarla sahte ve yanıltıcı haberler yayılmasına değinerek teşkilatın ülke içerisinde düştüğü zor durumlardan da bahsediyor.
Son derece kapsamlı araştırmalar ve teşkilatla alakalı kişilerle yapılan çok sayıda görüşme sonucunda kaleme alınan CIA Tarihi: Amerikan Gizli Servisi ve Faaliyetleri, Amerikan dış istihbarat servisinin 75 yıllık tarihini, hatalarını ve eleştirilecek yönlerini saklamaksızın bir bütünlük içerisinde sunuyor. 

 

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 368
Yayın Tarihi: 8-2023
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786256989719
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 15cm x23cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-08-15

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR