0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Edebiyat / Araştırma-İnceleme-Referans / Mecmu'a-i Müntahabat-ı Şu'ara-yı Rum

%40
Mecmu'a-i Müntahabat-ı Şu'ara-yı Rum

Mecmu'a-i Müntahabat-ı Şu'ara-yı Rum

Yazar: Bertuğ Sakın

Kategori: Araştırma-İnceleme-Referans

Yayınevi: Parafiks Yayınevi

Stok: 5

30 ₺

18 ₺

KİTAP HAKKINDA

Klasik Türk Edebiyatı inceleme alanı olarak engin bir muhteva içermektedir. Günümüze gelinceye kadar Klasik Türk Edebiyatı üzerine çok çeşitli araştırmalar yapılmış binlerce kitap ve yüzlerce akademik tez hazırlanmıştır. Bu edebi miras içinde elbette ki Klasik Türk Edebiyatı'na mal ettiğimiz şairlerimizin divanları baş sıralarda yer almaktadır.

Bu eserler bazen yardımcı kaynak olarak kullanırken bazen de temel kaynak niteliği taşımaktadır. Klasik şiirin engin dehlizlerinde yol alırken karşılaştığımız şiir mecmuaları ait oldukları dönemin şiir zevkine ışık tutnması daha öncede keşfedilmemiş şairleri ve onların şiirlerinin gün yüzüne çıkması ve bilinen şairlerin divanlarında olmayan şiirlerini de edebiyatımıza kazandırması açısından, en az divanlar kadar önemli eserlerdir. Biz bu çalışmamızda Nuruosmaniye Kütüphanesi No:4967'de kayıtlı şiir mecmuasının 80b-155a varaklarını ele aldık.

Çalışmamız üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel hatlarıyla mecmuanın tanımı ve sınıflandırılması yapıldıktan sonra özellikleri verilerek tavsifi yapılmıştır. İkinci bölümde çalışmamızın temelini oluşturan 80b-155a varakları hakkında değerlendirme yapılmıştır. Şairler şiirler vezinler ve bahirler hakkında bilgi veren tabloya yer verilmiştir. Daha sonra şairler dizini de tablo olarak sunulmuştur. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise mecmuanın 80b-155a varaklarının transkripsiyonlu metni verilmiştir...

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 304
Yayın Tarihi: 2015
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786059036269
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 14cm x21cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-04-17

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR