0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Akademik / Performansa Dayalı Ödemeden Duyulan Memnuniyet ile Motivasyon İlişkisinde Örgütsel Bağlılık ve Örgütsel Adaletin Rolü

%37
Performansa Dayalı Ödemeden Duyulan Memnuniyet ile Motivasyon İlişkisinde Örgütsel Bağlılık ve Örgütsel Adaletin Rolü

Performansa Dayalı Ödemeden Duyulan Memnuniyet ile Motivasyon İlişkisinde Örgütsel Bağlılık ve Örgütsel Adaletin Rolü

Yazar: Niyazi Okan Çoban

Kategori: Akademik

Yayınevi: Sokak Kitapları Yayınları

Stok: 5

55 ₺

34.65 ₺

KİTAP HAKKINDA

Bu çalışmanın kapsamı ve konu edindiği değişkenler arasında kurduğu ilişki alanyazında farklı ve yeni bir bakış açısıdır. Gelecekte yapılacak, farklı değişkenlerin ve değişkenler arası ilişkilerin konu edinildiği kapsamlı araştırmalar için öncü bir nitelik taşıması umulmaktadır. Çalışma sonunda elde edilen ve önceki çalışmalar ile de desteklenen sonuçların hiç şüphesiz hem ulusal hem de uluslararası alanyazına katkı sağlayacağı ve önemli bir boşluğu dolduracağı düşünülmektedir.

Toplumsal yaşamda bir yandan ekonomi politikalarını bir yandan da çok sayıda çalışanın koşullarını ve yaşamını etkileyen performansa dayalı ödeme sistemi konusunda yeni araştırmalara duyulan ihtiyaç nedeniyle, bu çalışmanın sonuçları oldukça kayda değerdir. Bu çalışmanın performansa dayalı ödemeden duyulan memnuniyet ve motivasyon arasındaki ilişkide örgütsel adalet ve örgütsel bağlılığın rolünü belirlemeye yönelik yapılan ilk araştırma olması çalışmaya uluslararası bir boyut katmaktadır.

Çalışmada; hakkında ulusal alanyazında henüz bir çalışmaya rastlanmamış olan ve uluslararası alanyazında çok az çalışma bulunan “örgütsel adalet ile motivasyon arasındaki ilişkiye örgütsel bağlılığın aracılık etmesi” varsayımı doğrulanmıştır. Örgütsel bağlılığın; örgütsel adalet-motivasyon ilişkisinde aracılık ettiği görülmüştür.

Bu çalışmanın en çarpıcı bulgularından birisi hem ulusal alanyazında hem de uluslararası alanyazında henüz bir çalışmaya rastlanmamış olan “örgütsel adalet-örgütsel bağlılık/örgütsel bağlılık-motivasyon arasındaki ilişkilere performansa dayalı ödemeden duyulan memnuniyetin düzenleyici etkisi/rol oynaması” varsayımının ele alınmış ve bu varsayımın doğrulanmış olmasıdır.

Bu çalışma “örgütsel adalet-örgütsel bağlılık ile örgütsel bağlılık-motivasyon arasındaki ilişkilere performansa dayalı ödemeden duyulan memnuniyetin düzenleyici etkisinin incelenmesi noktasında ilk çalışma olması nedeniyle önemli bir misyona sahiptir ve araştırmanın bu özelliği ile alanyazındaki önemli bir boşluğu doldurması temenni edilmektedir.

Çalışmada ayrıca, “örgütsel adaletin motivasyon ile pozitif ilişkili” olduğu varsayımı ele alınmıştır. Ulusal ve uluslararası alanyazındaki diğer çalışmaları da destekleyecek şekilde ortaya çıkan sonuçlar ile örgütsel adalet ile motivasyon arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunduğu görülmüştür.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 220
Yayın Tarihi: 2021
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786052877357
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 13.5cm x19.5cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-03-06

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR